Laddar

Information
Information
Smördeg med saftig och krämig jordgubbsfärskostfyllning. Dekorerad med snitt på toppen och pärlsocker.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Lupin, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL (vete: Estland), laktosfritt SMÖR, jordgubbsfyllning (socker, jordgubb 6% (Polen), vatten, modifierad stärkelse, förtjockningsmedel (E418), surhetsreglerande medel (E330, E331, E333), konserveringsmedel (E202), aromer, färg (E163)), vatten, socker, laktosfri FÄRSKOST 5% (SKUMMJÖLK, GRÄDDE, salt, stabiliseringsmedel (E410, E440), konserveringsmedel (E202), startkultur), fyllnadsblandning (socker, modifierad stärkelse, ÄGGVITEPULVER, salt, arom, surhetsreglerande medel (E330), färg (E160a)), ÄGGMASSA (från frigående höns inomhus), jäst, glasyr (vatten, ärtprotein, dextros, stärkelse), fullhärdad rapsolja, VETEGLUTEN, salt, emulgeringsmedel (E472e), mjölbehandlingsmedel (E300), VETE-enzymer. Kan innehålla spår av soja, hasselnöt, mandel, senap och lupin.
Kontaktuppgifter
SOK, PL 35, 00088 S-ryhmä, https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Eesti Pagar AS
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 339 kJ / 319 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 8,7 g |
| Kolhydrat | 40 g |
| - varav sockerarter | 17 g |
| Protein | 4,7 g |
| Salt | 0,39 g |
| Fiber | 2,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


