Laddar

Dr. Oetker Vitalis Crunchy Utan tillsatt socker nötter & frön müsli 400 g
Alla Vitalis produkterInformation
Information
Dr. Oetker Vitalis Crunchy Inget tillsatt socker, nötter och frön är en rostad müsli med blandning av mandel, cashewnötter, hasselnötter och…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
49 % FULLKORNSHAVREGRYN, sötningsmedel (maltitolsirap), resistent maltodextrin, 6, 4 % solrosolja, FULLKORNSVETEMJÖL, 5, 1 % torkade VETEGRODDAR, rismjöl, bitar av rostad HASSELNÖT, delade CASHEWNÖTTER, hackad MANDEL, skalade solroskärnor, pumpakärnor, bitar av PEKANNÖT, VETESTÄRKELSE, arom (innehåller KORN), salt. Kan innehålla spår av: MJÖLK, SOJA.
Kontaktuppgifter
Dr. Oetker Suomi Oy
Sörnäisten rantatie 29, 00500 Helsinki
oetker@oetker.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Förslut påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 890 kJ / 452 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 50 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0,07 g |
| Fiber | 13 g |
| Magnesium | 105 mg |

