Laddar

Elonen Längd med frukt- och kvargfyllning 350g
Alla Elonen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vårens fruktbulle är tillbaka på marknaden med en ny twist! Den nya bullen är ännu mjukare och godare än någonsin. Bullen har en färsk fruktfyllning…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, socker, fruktfyllning 11% (socker, vatten, ananas, aprikos, modifierad potatisstärkelse, förtjockningsmedel (E440), färg (E160a), aromer), vatten, vegetabiliska oljor och -fetter (raps, SG-palm, kokos), KVARG (3%), jäst, modifierad majsstärkelse, joderat salt, emulgeringsmedel (E481, E471, E475), kardemumma, konserveringsmedel (E202), färg (E160a) och aromer (bla. naturlig vanilj). Kan innehålla en liten mängd ägg. Fruktinnehåll 5 %.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1
https://www.elonen.fi
Marknadsförare
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring vid rumstemperatur
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 338 kJ / 319 kcal |
| Fett | 8,7 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| Kolhydrat | 53 g |
| - varav sockerarter | 22 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


