Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den känsliga och vackra Helmi ostkakan innehåller finsk blåbärsfyllning. I denna glänsande färskostkaka finns friskheten från citron. Till detta…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
Laktosfri GRÄDDE, laktosfri färskost (14%) (av pastöriserad MJÖLK), vatten, socker, HAVRE (flingor, mjöl), härdat vegetabiliskt fett (palm, solros), vegetabiliskt olja (shea, canola, kokos), laktosfri SMÖR, dekstros, glukos-fruktossirap, blåbär, ÄGG, laktosfri MJÖLKPULVER, gelatin (nöt), MJÖLKPROTEIN, modifierad majsstärkelse, emulgeringsmedel (E472e, E475), sockerrörsmelass, förtjockningsmedel (E440, E406, E463), jäsningsmedel (E500), salt, surhetsreglerande medel (E330, E331, E333), konserveringsmedel (E202), fuktighetsbevarande medel (E422), färg (E160a) och aromer (bl.a vanilj, vanillin, citron). Produkten innehåller 9% av blåbärfyllning. Kan Innehålla spår av vete.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 323 kJ / 319 kcal |
| Fett | 24 g |
| - varav mättat fett | 15 g |
| Kolhydrat | 23 g |
| - varav sockerarter | 18 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,30 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


