Laddar

Elonen Bullkrans med grädd- och jordgubbsfyllning 435g
Alla Elonen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Inuti bullen är vispad grädde med jordgubbsmak, toppad med florsocker.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, socker, laktosfri GRÄDDE (9%), vegetabiliskt olja och fett (ryps, palm, solros), jordgubb (3%), äpple, förtjockningsmedel (E1442 potatis, E440), surhetsreglerande medel (E330, E333), stabiliseringsmedel (E420ii, E463), emulgeringsmedel (E472e, E481, E471, E322 solros), maltodekstrin, naturlig arom, färgämnen (rödbetsextrakt, fläderbärkoncentrat, E162), jäst, joderat salt, dektros, kardemumma, gelatin (nöt), konserveringsmedel (E202) och majsstärkelse. Kan innehålla spår av ägg.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1
https://www.elonen.fi
Tillverkare
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
https://www.elonen.fi
Marknadsförare
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1
https://www.elonen.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6°C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 264 kJ / 300 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 5,8 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 20 g |
| Protein | 4,5 g |
| Salt | 0,60 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


