Laddar

Elonen Vit choklad- och hallontårta 520g
Alla Elonen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En vit choklad–hallontårta med en ljus sockerkaksbotten toppad med en krämig mousse med smak av vit choklad. Inuti tårtan finns en hallonfyllning,…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Laktosfri GRÄDDE, vatten, hallonfyllning 15% (socker, hallon, vatten, modifierad stärkelse, surhetsreglerande medel (E330, E333), konserveringsmedel (E202)), socker, VETEMJÖL, ÄGG, helt härdade vegetabiliska oljor och fetter (palm, solros, kokos), rapsolja, gelatin (nöt), MJÖLKPROTEIN, MJÖLKPULVER, SMÖR, LAKTOS, förtjockningsmedel (E440), stabiliseringsmedel (E420ii, E463), glukossirap, frystorkade hallon, kakaosmör, växtextrakt (rädisa, rödbeta, morot, svartvinbär), jäsningsmedel (E450, E500), rismjöl, emulgeringsmedel (E472e, E471, E475, E432, SOJALECITIN), salt, surhetsreglerande medel (E330, E331), konserveringsmedel (E202), färger (E160a, växtextrakt), naturliga aromer (MJÖLK, vanilj) och aromer. Låg laktoshalt. Endast dekorationerna innehåller laktos.
Kontaktuppgifter
Elonen Oy Leipomo
Patalahdenkatu 1 42100 Jämsä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 grader
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 179 kJ / 282 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 8,7 g |
| Kolhydrat | 34 g |
| - varav sockerarter | 24 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,30 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,1 g |


