Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jalostajas Knackkorvssoppa tillverkas i Finland och är hela familjens favoritsoppa gjord på inhemskt fläskkött. Den behändiga påssoppan är en…
Tillverkningsland
Allergener
Sojabönor, Selleri
Ingredienser
Vatten, potatis, knackkorv (15 %, bl.a. svinkött (Finland), svål (Finland), stabiliseringsmedel (E1412, E450), joderad salt, potatisfiber, rökarom, kryddor (vitpeppar, ingefära, paprika, kryddpeppar), aromer, konserveringsmedel (E250)), morot, kålrot, palsternacka, SELLERI, purjolök, lök, salt, aromer, majsmaltodextrin, antioxidationsmedel (E301), dextros, kryddor (persilja, vitlök, lagerblad), SOJASÅS, rypsolja. Grönsaker 30 %.
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
puh./tfn 010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, i rumstemperatur. Öppnad ca 1 dygn i kylskåp.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 230 kJ / 55 kcal |
| Fett | 2,8 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 4,8 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


