Laddar

Kinnarin Tila 280g Varmrökt ren och grönsaker fullkornhavrerätt
Alla Kinnarin Tila produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En måltid tillagad av inhemskt renkött, där havre och grönsaker från den egna gården bildar en fyllig helhet. Varmrökt ren ger smaken djup, och…
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, HAVREgryn (11 %) (Finland), laktosfri matlagningsgrädde (GRÄDDE, vatten, modifierad stärkelse), vitkål (7, 2 %), smältost (6, 0 %) (emmentalOST, ost (MJÖLK, kultur, salt, mikrobiologiskt löpe), vatten, SMÖRolja, smältsalter (E331, E340, E452)), varmrökt renkött (renkött (4, 3 %) (Finland), vatten, salt, stabiliseringsmedel (E450, E451), dextros), morot (5, 7 %), lingon (5, 7 %), palsternacka (4, 3 %), rybs-rapsolja, lök, kalvfond (vatten, kalvfondkoncentrat, salt, socker, modifierad stärkelse, lökpulver, tomatpulver, vinäger, aromer), socker, örter, kryddor, salt.
Kontaktuppgifter
Kinnarin Tilatoimi Oy
Soramäentie 1, 15880 Hollola
https://www.kinnarintila.fi, info@kinnarintila.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: högst vid +6°C.
Bruksanvisning
Mikro: Avlägsna påsen och värm under lock. Ugn: avlägsna påsen och värm.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 559 kJ / 133 kcal |
| Fett | 8 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| Kolhydrat | 9,8 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 4,4 g |
| Salt | 0,75 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


