Laddar

Information
Information
En utmärkt lasagne är gjord på riktiga ingredienser. Snellmans finska köttfärs i tomatsås, kokad i lugn och ro. Smaken finslipas med Snellmans…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Selleri, Senap, Vete
Ingredienser
Finsk MJÖLK, Snellmans nötkött 17 % (Finland), färska grönsaker (lök, morot, ROTSELLERI, STJÄLKSELLERI, palsternacka), tomatkross, pasta* (Eu) (DURUMVETEMJÖL, vatten), tomatpuré, VETEMJÖL, finsk emmentalOST, fett från stekt bacon, köttbuljong (vatten, ben av nöt, nötkött, lök, salt, kryddor (svartpeppar, kryddpeppar, lagerblad)), Snellmans riktig bacon 3 % (griskött (Finland), salt, socker, späck, konserveringsmedel (E250)), joderat salt, vitlök, majsstärkelse, socker, rödvinskoncentrat, kryddor (paprikapulver, libsticka, timjan, svartpeppar, muskot, vitpeppar, oregano, lagerblad), rypsolja. *Pastan kan innehålla små mängder ÄGG, SOJA och SENAP.
Kontaktuppgifter
Snellmanin Kokkikartano Oy
Jäspilänkatu 27, 04250 Kerava
https://www.kokkikartano.fi, 02 900 67800
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6°C
Bruksanvisning
Värm portionerad på en tallrik och täckt i mikrovågsugn (750 W) ca. 3 min eller i ugn 150 °C ca. 40 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 718 kJ / 172 kcal |
| Fett | 9 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 14,2 g |
| - varav sockerarter | 4,6 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


