Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Kotimaista naturell filéschnitzel av kyckling 350 g
Alla Kotimaista produkterUngefär4,77 €
Vertailuhinta 13,63 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Naturell filéschnitzel av kyckling. Antibiotika har inte använts som läkemedel vid uppfödning av djuret under hela dess livstid.
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Naturell kycklingfilé (ursprung Finland)
Kontaktuppgifter
SOK, PL 35, 00088 S-ryhmä, https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Atria Suomi Oy
EAN
6414891801693
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Bruksanvisning
TILLAGNING: Låt förpackningen stå i rumstemperatur ½ timme innan tillredning. Hetta upp en skvätt olja i en stekpanna och stek schnitzlarna på medelvärme i ca 5 min på båda sidorna. Du kan även grilla schnitzlarna i ca 4 min på båda sidorna tills de är genomstekta.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 465 kJ / 110 kcal |
| Fett | 2,1 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 23 g |
| Salt | 0,13 g |
| Kalcium | 6 mg |
| Järn | 0,7 mg |
| Kalium | 380 mg |
| Fosfor | 160 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


