Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Finsk kryddat kycklingkött, tillsatt vatten. Laktosfri och glutenfri. Antibiotika har inte använts som läkemedel vid uppfödning av djuret under hela…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Kycklingben (93 %), vatten, maltodextrin, joderat salt, kryddor (bl.a. chili, paprika, vit- och svartpeppar, lök, vitlök, cayennepeppar), dextros, aromer
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Atria Suomi Oy
EAN
6414893500273
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Bruksanvisning
Tillagning: Låt förpackningen stå i rumstemperatur ½ timme innan tillredning. Stek i ugn i 175°C i ca 45 min. Du kan även grilla benen i ca 30–40 min tills de är genomstekta. Vänd då och då.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 523 kJ / 125 kcal |
| Fett | 5,7 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 1,6 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 17 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 0,1 g |
| Kalium | 257 mg |
| Fosfor | 177 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


