Laddar

Leader Performance Sports Drink sportdryckpulver med citrussmak 45 g
Alla Leader Performance produkterInformation
Information
Leader Performance Sports Drink Citrus är ett sportdryckspulver som hjälper till att upprätthålla kroppens vätske- och elektrolytbalans under träning…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Maltodextrin 67 % (eu och icke-eu), socker, fruktos, natriumcitrat, apelsinjuicekoncentratpulver 2 %, surhetsreglerande medel (äppelsyra), magnesiumsalter av citronsyra, kaliumcitrat, salt, klumpförebyggande medel (kiseldioxid), naturliga aromer, L-askorbinsyra, aromer, fettreducerat kakaopulver, färgämnen (karotener).
Kontaktuppgifter
Leader Foods Oy
Äyritie 8 C, 01510 Vantaa, Finland
https://www.leader.fi, https://leader.fi/feedback
Tillverkare
Leader Foods Oy
Äyritie 8 C, 01510 Vantaa, Finland
https://www.leader.fi, https://leader.fi/feedback
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Forvaras torrt och svalt. Färdigblandad dryck kan förvaras 2-3 dagar i kylskåpstemperatur.
Bruksanvisning
Blanda 45 g (0,8 dl) pulver med 4 dl kallt vatten. Kolhydratinnehållet i drycken som är tillverkad enligt anvisningen är 9,4 % och osmolaliteten är 270 mOsm / kg. Drycken kan spädas ut med vatten till en önskad kolhydrathalt. Drick under träningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 504 kJ / 354 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 88 g |
| - varav sockerarter | 26 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 2,10 g |
| Klorid | 545 mg |
| Fiber | 0,1 g |
| Magnesium | 174 mg |
| Natrium | 858 mg |
| Vitamin C | 178 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

