Laddar

Leader Performance Whey vassleproteinpulver chokladsmak 500 g
Alla Leader produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Leader Performance Whey Chocolate är ett chokladsmakande vassleproteinkoncentrat framställt av högkvalitativt vassle. Vassleprotein är ett snabbt…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Vassleproteinkoncentrat 95% (av MJÖLK, EU), kakaopulver 3%, aromer, salt, klumpförebyggande medel (kiseldioxid), emulgeringsmedel (lecitin), sötningsmedel (sukralos).
Kontaktuppgifter
Leader Foods Oy
Äyritie 8 C, 01510 Vantaa
feedback@leader.fi, https://www.leader.fi
Tillverkare
Leader Foods Oy
Äyritie 8 C, 01510 Vantaa
feedback@leader.fi, https://www.leader.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Bruksanvisning
Blanda en 30 g portion (= ~ 1 dl) i 3 dl vatten, mjölk eller saft 1-3 gånger dagligen. Skaka om i shaker eller blanda med visp eller blender. Drick 1-3 portioner om dagen som en del av en måltid, som mellanmål eller direkt efter träning. Passar som dagligt proteintillskott för idrottare och motionärer. Protein bidrar till att öka muskelmassan. Främjar mångsidig och balanserad kost samt hälsosam livsstil.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 695 kJ / 409 kcal |
| Fett | 7,3 g |
| - varav mättat fett | 3,9 g |
| Kolhydrat | 8,5 g |
| - varav sockerarter | 7,8 g |
| Protein | 76 g |
| Salt | 0,81 g |
| Fiber | 0,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 7,8 g |

