Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Leipomo Rosten Jurmo Särgårdslimpa 500g
Alla Leipomo Rosten produkterUngefär5,29 €
Vertailuhinta 10,58 €/kg
Information
Information
En skärgårdslimpa bakad med traditionellt recept, som tack vare sin långa tillagningstid är fuktig och lagom söt. Denna saftiga Saaristolaislimppu är…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
VETE (-mjöl, -kross) (Finland), SURMJÖLK, RÅG (-mjöl, -malt), vatten, sirap, socker, joderat salt, jäst, konserveringsmedel E282, mjölbehandlingsmedel E300.
Kontaktuppgifter
Leipomo Rosten Oy
Voimakatu 3, 20520 Turku
Tillverkare
Porin Leipä Oy
Karjalankatu 8. 28130, Pori, Finland
EAN
6409770013434
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 973 kJ / 230 kcal |
| Fett | 1 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| - varav enkelomättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 46 g |
| - varav sockerarter | 17 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 4,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 2,5 g |
