Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Lohilo vaniljproteinglass med exotisk fruktsås, doppad i vit choklad, lactosfri. Lohilos proteinglass passar utmärkt som mellanmål eller delikatess.…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
SkumMJÖLK, sötningsmedel (maltitol, erytritol, xylitol, sukralos), kakaosmör, vasslemyseproteinkoncentrat (MJÖLK), grädde (MJÖLK), polydextros, smörolja, maltodextrin, sötgrädde(MJÖLK), mangopurékoncentrat, druvsocker, kokosolja, arom, emulgeringsmedel (veg. mono- och diglycerider av fettsyror, rapslecitin), stabiliseringsmedel (frukt- och guarkärnmjöl), enzym (laktas), passionsfruktkoncentrat, förtjockningsmedel (pektin), persikopurékoncentrat, kiwipurékoncentrat, syra (citronsyra), vaniljpulver (0, 03 %), gurkmejaextrakt, paprikaextrakt, salt. Laktosfri (<0, 01 g laktos/ 100 g). KAN INNEHÅLLA/INNEHOLDE SPÅR/SPOR AV JORDNÖTTER/PEANØTT, NÖTTER/NØTTER, SOYA/SOJA OCH/OG GLUTEN.
Kontaktuppgifter
Lohilo Foods ABNylandavägen 2, 35250 Växjöinfo@lohilo.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Fryst -18°C eller kallare.
Bruksanvisning
Innehåller socker och sötningsmedel. Överdriven konsumption kan ha laxerande verkan.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 106 kJ / 267 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 12 g |
| Kolhydrat | 24 g |
| - varav sockerarter | 5,6 g |
| - varav polyoler | 16 g |
| Protein | 8,1 g |
| Salt | 0,05 g |
| Fiber | 3,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


