Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
De mångsidiga näringsjästflingorna innehåller rikligt med naturliga näringsämnen; värdefullt protein, B-vitaminer, folsyra och zink.…
Tillverkningsland
Estland
Ingredienser
100% Näringsjästflingor
Kontaktuppgifter
Midsona Finland Oy
PL 5, 01511 Vantaa
https://www.midsona.fi
EAN
6418646136771
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Produkten skall förvaras utom räckhåll för små barn.
Bruksanvisning
Dosering: 4 g ( 1msk) per dag. Avnjut flingorna som sådana eller t.ex. med fil, jogurt eller strö över sallad. Jästflingorna passar också till att krydda soppor och såser. Tillsätt flingorna riktigt i slutet av tillagningen, kraftig upphettning kan försvaga flingornas näringsvärde.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 345 kcal |
| Fett | 4 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| Protein | 51 g |
| Biotin | 200 µg |
| Fiber | 22 g |
| Foolihappo | 4 400 µg |
| Niacin | 340 mg |
| Pantotensyra | 140 mg |
| Riboflavin | 18 mg |
| Tiamin | 45 mg |
| Vitamin B12 | 44 µg |
| Vitamin B6 | 34 mg |
| Zink | 120 mg |


