Laddar

Mr. Panini Kyckling-feta Panini 235g
Alla Mr. Panini produkterInformation
Information
NYHET! Sommar och feta hör liksom ihop. Mellan ett krispigt paninibröd bakat på inhemskt mjöl hittar du en rejäl portion saftig kycklingfilé, krämig…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Paninibröd (Finland) 49 %: VETEMJÖL, vatten, linfrö, solrosfrö, joderat salt, VETEKLI, rapsolja, jäst, mjölbehandlingsmedel (E300), socker. Fyllning: Mr. Panini Fetamajonnäs (rapsolja, fetaost (FÅRMJÖLK (Grekland), GETMJÖLK (Grekland), salt, löpe, syrningskultur), halvtorkad tomat, vatten, äggulemassa (ÄGGULA, konserveringsmedel (E202)), socker, basilika, ättika, citron, solrosolja, salt, joderat salt, konserveringsmedel (E202, E211), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), svartpeppar, vitlök, oregano, OST (Finland). Kycklingfiléskivor: kycklingfilé 21 %: kyckling (Finland), vatten, dextros, salt, tapiokastärkelse, stabiliseringsmedel (E450, E451). Andelen fetaost i produkten är 7 %. Produkten kan innehålla ben av kyckling. FÅR EJ FRYSAS, produkten innehåller en upptinad komponent.
Kontaktuppgifter
Mr. Panini
Konepajanranta 4 Pori
(09) 7749 5730, asiakaspalvelu@panini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara i kylskåp mellan +2 - +4 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 173 kJ / 281 kcal |
| Fett | 15,8 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 22,5 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 11,2 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 2,5 g |
| Natrium | 502,2 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


