Laddar

Mr. Panini Panini Hot chili Kyckling 235g
Alla Mr. Panini produkterInformation
Information
Nu har vi eldiga nyheter. Finskt krispigt paninibröd är nu fyllt med finsk kyckling, chili och jalopenas. Självgjord Mr.Panini Hot Chili Mayonnaise…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Paninibröd (Finland) 49 %: VETEMJÖL, vatten, linfrö, solrosfrö, joderat salt, VETEKLI, rapsolja, jäst, mjölbehandlingsmedel (E300), socker. Kycklingfilé 23 %: kyckling (Finland), vatten, dextros, salt, tapiokastärkelse, stabiliseringsmedel (E450, E451). Fyllning: Mr. Panini Hot Chili-majonnäs (rapsolja, vatten, halvtorkad tomat, äggulemassa (ÄGGULA, konserveringsmedel (E202)), kryddor (chili, paprika, spiskummin, svartpeppar, gurkmeja), vitlök, rödlök, socker, ättika, joderat salt, chilipasta (chili, salt, ättika, konserveringsmedel (E202)), solros- och rapsolja, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), kryddor (vitlök, oregano), rypsolja), OST (Finland). Skivad jalapeño: jalapeño, vatten, ättika, salt, stabiliseringsmedel (E509). Produkten kan innehålla ben av kyckling. FÅR EJ FRYSAS, produkten innehåller en upptinad komponent.
Kontaktuppgifter
Mr. Panini
Konepajanranta 4 Pori
(09) 7749 5730, asiakaspalvelu@panini.fi
Tillverkare
Mr. Panini
Hakasenkuja 4, 28400 Ulvila
(09) 7749 5730, asiakaspalvelu@panini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara i kylskåp mellan +2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 137 kJ / 272 kcal |
| Fett | 15,2 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 22,7 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 10,1 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Natrium | 480 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


