Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Espresso House Oatly Iced Oat Latte Caramel Flavour är en iskaffe gjord på arabiskt kaffe (certifierad Rain Forest Alliance) och havredryck –…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, arabica-kaffe 17 % (vatten, flytande kaffeextract), HAVRE 8 %, socker 4 %, rapsolja, urhetsreglerande medel (kaliumkarbonat, kalciumcarbonat), naturliga aromer, salt, stabiliseringsmedel (gellangummi). Innehåller koffein: 40 mg/100 ml.
Kontaktuppgifter
Oy Oatly Ab
Porkkalankatu 3, 00180 Helsinki
https://www.oatly.com, +46 (0)418 47 55 00, https://info.fi@oatly.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Produkten kan förvaras i rumstemperatur innan öppning. Öppnad förpackning förvaras som kylvara vid max. +8°. Öppnad förpackning hållbar minst 5 dagar.
Bruksanvisning
Oöppnad förpackning kan stå i rumstemperatur med en hållbarhet upp till nio månader. Serveras bäst kall.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 64 kJ / 269 kcal |
| Fett | 2 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 6,8 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,17 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Kofeiini | 40 mg |

