Laddar

Piltti 110g Fruktig Gröt Äpple-banan 6mån klämpåse
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Fruktgröt Äpple & Banan 110g är ett underbart mjukt och gott mellanmål för bebisar från 6 månaders ålder. Fruktig gröt innehåller…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Äppelpuré (40, 0%), gröt (39, 4%)(vatten, fullkornsHAVREmjöl (7, 0%)), bananpuré (20, 0%), citronjuicekoncentrat, vitamin C.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
Tillverkare
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur. Öppnad i kylskap högst 1 dygn.
Bruksanvisning
Lämna inte barnet med förpackningen utan uppsikt och se till att kapsylen är utom räckhåll. Använd inte produkten om korken eller påsen är skadad. Kläm direkt på en sked. Matning med sked är viktigt för ditt barns utveckling. Barn äldre än 12 månader kan konsumera produkten direkt från påsen. Servera alltid till ett sittande barn under uppsyn.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 262 kJ / 63 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 8 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,01 g |
| Fiber | 2 g |
| Vitamin C | 15 mg |

