Laddar

Information
Information
PILTTI Rågfullkornsgröt är gjord av smakrik fullkornhavre, vete och råg, från vilket ett litet barn får rätt mängd fibrer. PILTTI Rågfullkornsgröt är…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVREmjöl (28%), delvis hydrolyserat VETEmjöl (25%), skumMJÖLKspulver, helMJÖLKspulver, RÅGmjöl (6, 9%), RÅGbitar (5, 9%), vegetabiliska oljor (raps, solros), kostfiber (inulin), mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, biotin, pantotensyra). Fullkorn 41 % och mjölk 26 %.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten och på en torr plats i rumstemperatur. Förbruka produkten inom 1 månader. Använd inte produkten om förpackningen är skadad. Bäst före utgången av. Bäst före utgången av.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 769 kJ / 420 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 60 g |
| - varav sockerarter | 22 g |
| Protein | 16,6 g |
| Salt | 0,30 g |
| Biotin | 30 µg |
| Kalcium | 435 mg |
| Järn | 10 mg |
| Fiber | 7,5 g |
| Foolihappo | 35 µg |
| Jod | 60 µg |
| Niacin | 6 mg |
| Pantotensyra | 2 mg |
| Tiamin | 1,1 mg |
| Vitamin A | 415 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 67 mg |
| Vitamin D | 7 µg |
| Vitamin E | 4,5 mg |
| Vitamin K | 29 µg |
| Zink | 4 mg |


