Laddar

Piltti 450g Tropiska frukter fullkornsgrötpulver 1-3år
Alla Piltti produkterInformation
Information
PILTTI Tropiska frukter fullkornsgröt är gjord av smakrik fullkornshavre, vete och råg, från vilken ett litet barn får rätt mängd fibrer. Smaken av…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
FullkornsHAVREmjöl (23, 9%), delvis hydrolyserat VETEmjöl (21, 7%), skumMJÖLKspulver, helMJÖLKspulver, RÅGmjöl (5, 9%), majsbitar (4, 9%) (majsmjöl, solrosolja), vegetabiliska oljor (raps, solros), mangoflingor (3, 2%), äppelbitar (2, 8%), apelsinflingor (2, 2%), kostfiber (inulin), mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, biotin, pantotensyra). Fullkorn 29% och mjölk 26%.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: Efter öppning förvara förpackningen väl tillsluten och på en torr plats i rumstemperatur. Förbruka produkten inom 1 månader. Använd inte produkten om förpackningen är skadad. Bäst före utgångev av.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 778 kJ / 422 kcal |
| Fett | 10 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 64 g |
| - varav sockerarter | 25 g |
| Protein | 15,5 g |
| Salt | 0,30 g |
| Biotin | 30 µg |
| Kalcium | 404 mg |
| Järn | 10 mg |
| Fiber | 7 g |
| Foolihappo | 35 µg |
| Jod | 65 µg |
| Niacin | 6 mg |
| Pantotensyra | 2 mg |
| Tiamin | 1,1 mg |
| Vitamin A | 415 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 67 mg |
| Vitamin D | 7 µg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 36 µg |
| Zink | 4 mg |


