Laddar

Porokylän Mummanpulla 300 g längd med smörögafyllning
Alla Porokylän produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mjukt och saftigt laktosfritt långd med smörfyllning från Norra Karelen.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (Finland), laktosfritt SMÖR (22 %) (Finland), socker, vatten, majsstärkelse, modifierad potatisstärkelse, jäst, krämpulver [socker, modifierad potatisstärkelse, glukossirap, kokosolja, förtjockningsmedel (E404, E450, E339), emulgeringsmedel (E471, E472b), salt, ärtprotein, färg (E160a), stabiliseringsmedel (E340), naturlig vaniljarom], laktosfritt MJÖLKpulver, ÄGG, joderat salt, VETEGLUTEN, kardemumma, emulgeringsmedel (E472e), härdat rapsolja, mjölförbättringsmedel (E300)..
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
Upptinad. Förvarad som djupfryst. Upptinad produkt får ej frysas på nytt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 657 kJ / 396 kcal |
| Fett | 19 g |
| - varav mättat fett | 11 g |
| Kolhydrat | 51 g |
| - varav sockerarter | 17 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


