Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Pikkueväs 400 g skivade rågbröd
Alla Porokylän Leipomo produkterUngefär2,79 €
Vertailuhinta 6,98 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
64 % Finska råg av spannmålsråvarorna och 39 % av vikten av bröd.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Råg, Vete
Ingredienser
fullkornRÅGmjöl och -krossgryn 39 % (Finland), vatten, VETEjästbrödmjöl, maltextrakt (KORN, RÅG), jäst, potatisflingor, VETEGLUTEN, joderat salt, mjölbehandlingsmedel (E300).
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, 013 316949, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192012174
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 913 kJ / 218 kcal |
| Fett | 1,6 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 41 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 7,8 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 9,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
