Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Porokylän Pure Kaura 6 st / 360 g efterugns Havrebröd
Alla Porokylän produkterUngefär3,99 €
Vertailuhinta 11,08 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Pure Kaura är ett efterugnsbröd bakat på fullkornshavre från Finland. Det har rejält tuggmotstånd, mycket smak och gott om kostfiber.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön, Senap, Havre
Ingredienser
fullkornsHAVRE 60 % (tillplattat HAVREkorn, HAVREflingor och HAVREmjöl), vatten, tapiokastärkelse, potatisstärkelse, vegetabilisk olja (raps, ryps), sirap, jäst, psyllium, joderat salt..
Kontaktuppgifter
Porokylän Leipomo Oy
Porokylän Leipomo Oy, Kyrönrannankatu 2, 75500 Nurmes
013 316940, https://www.porokylanleipomo.fi, myynti@porokylanleipomo.fi, Facebook
EAN
6416192031465
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 359 kJ / 325 kcal |
| Fett | 7,2 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 49 g |
| - varav sockerarter | 3,5 g |
| Protein | 9,7 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 8,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

