Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

PutaanPulla Potku Råg Bitar 6 st/320g split proteinrikt fullkornsrågbröd med fröar
Alla Putaan Pulla produkterUngefär2,79 €
Vertailuhinta 8,72 €/kg
Information
Information
Den goda smaken av traditionellt bröd och mycket protein – både i en och samma påse. Av kärlek till god smak bakade vi den läckra produktserien…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅGMJÖL, -kross och –malt 47 %, vatten, VETEMJÖL och –gluten, vegetabiliskt protein (bondbönsprotein, ärtprotein, melass, citrusfiber), fröblandning 14 % (solrosfrö, pumpafrö, linfrö), jäst, joderat salt, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra)
Kontaktuppgifter
Putaan Pulla Oy
Sepäntie 2, 90850 Martinniemi
08-5638700, putaanpulla@putaanpulla.fi, https://www.putaanpulla.fi
EAN
6411090042315
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 273 kJ / 304 kcal |
| Fett | 8,2 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 37,3 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 18,5 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 12 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 675 kJ / 161 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 19,8 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0,60 g |
| Fiber | 6,4 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
