Laddar

Saarioinen Fiskbullar av abborre med spenatrisotto 320g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Italien på Fatet. Många läckra rätter och historier från Italien med kocken och krögaren Sikke Sumaris recept. De här vackert ljusa abborrbullarna…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar, Mjölk, Sesamfrön, Selleri
Ingredienser
Spenatrisotto 140 g: ris, vatten, spenat 16 %, laktosfri GRÄDDE, parmesanOST, vitvin, majsstärkelse, lök, olivolja, salt med jod, timjan, svartpeppar. Abborrebullar 90 g: ABBORREfilé 67 % (Finland), laktosfri GRÄDDE, glutenfri skorpmjöl [rismjöl, majsstärkelse, tapiokastärkelse, potatis (mjöl, flinga, fiber), rapsolja, socker, plommon, melass, salt, sirap, jäst, psyllium, glukossirap, SESAMFRÖN, äppel- och bambufiber, karamellsirap], parmesanOST, citronskal, ÄGG, vegetabilisk olja (ryps, raps), FISKbuljongpulver (FISK, maltodextrin, arom, SELLERI, purjolök, morotsextrakt, kryddor), vitlök, salt med jod, kryddor (bl.a. chili). Sås 90 g: konserverad tomat (tomat, vatten, salt), vatten, fänkål, tomat, majsstärkelse, olivolja, honung, vitlök, persilja, oregano, salt med jod, svartpeppar.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 713 kJ / 170 kcal |
| Fett | 8,9 g |
| - varav mättat fett | 4,2 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 8,7 g |
| Salt | 0,97 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


