Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår varsamt kokade och gräddigt fylliga kycklingsås har en mild currysmak. Den här varsamt kokade såsen med finskt kycklingkött serveras med läckert…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Senap
Ingredienser
Kycklingsås 185 g: vatten, kycklingkött 35 % (Finland), laktosfri GRÄDDE, majsstärkelse, buljongpreparat (salt, aromer, solros- och rapsolja, kryddor), äppeljuicekoncentrat, tomat, kryddor (bl.a. lök, koriander, ingefära, paprika, chili, SENAPSFRÖN, svartpeppar), salt med jod. Kycklingkött kan innehålla ben. Ris 135 g.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031658
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 681 kJ / 163 kcal |
| Fett | 6,1 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| Kolhydrat | 21 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0,62 g |
| Fiber | 0,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


