Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Dessa saftiga kycklingköttbullar lagade vi för att passa perfekt till potatismos. Vi kompletterade portioner med en delikat tomatsås. Såsen är…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sojabönor
Ingredienser
Potatismos 145 g: potatis, vatten, laktosfri MJÖLK, laktosfritt SMÖR, potatisflingor, salt med jod. Kycklingbullar 100 g: maskinurbenat kycklingkött 43 % (Finland), potatis, vatten, SOJAproteinpreparat, ÄGG, potatisflingor, potatismjöl, vegetabilisk olja (ryps, raps), lök, kryddor (bl.a. paprika, vitpeppar, vitlök, cayenne, koriander), salt med jod, glukos, socker, arom. Sås 75 g: vatten, tomat, laktosfri GRÄDDE, majsstärkelse, honung, salt med jod, basilika, kryddor (bl.a. lök, svartpeppar), .
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000038930
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 538 kJ / 129 kcal |
| Fett | 6,8 g |
| - varav mättat fett | 2,7 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,83 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


