Laddar

Saarioinen Good to Go Kyckling-Caesarwrap 220g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Good to Go wrap är ett bra mellanmål. Vi fyllde en mjuk tomattortilla med en rik Caesarsås, rostad kyckling, knaprig sallad och tomat. Denna …
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Tomattortilla [VETEmjöl, vatten, rapsolja, jäsningsmedel (E 500, E 450), tomat, glukos, salt, surhetsreglerande medel (E 296), kryddor, paprika, lök, vitlök, mjölbehandlingsmedel (E 920)], rostad kycklingfilé 18 % [kycklingfilé (EU), vatten, tapiokastärkelse, salt, maltodextrin], isbergssallad, laktosfri färskOST, caesar dressing 7 % [vatten, rapsolja, ättika, socker, modifierad potatisstärkelse, salt med jod, ÄGGULA, kryddor (SENAPSFRÖN, vitlök, vitpeppar), aromer (MJÖLKprotein), konserveringsmedel (E 202), förtjockningsmedel (E 415), färg (E 160a)], OST, tomatkross, limejuice. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 845 kJ / 202 kcal |
| Fett | 8,7 g |
| - varav mättat fett | 3,2 g |
| Kolhydrat | 22 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 8,1 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


