Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här matiga kyckling-rotsakssoppan har vi kokat för att mätta även en större hunger. Vi har smaksatt den fylligt gräddiga buljongen med smältost,…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Selleri
Ingredienser
Vatten, potatis, ugnsrostad kycklingfilé 14 % [kycklingfilé (Finland), salt med jod, stabiliseringsmedel (E 451), glukossirap, förtjockningsmedel (E 415, E 407), glukos. Till 100 g av produkten har använts 121 g kött.], morot, laktosfri vispGRÄDDE, smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E331, E 340, E 452)], rotSELLERI, purjolök, laktosfri färskOST, buljongpreparat (salt, aromer, solros- och rapsolja, lök, kryddor), majsstärkelse, kryddpasta (chili, risivinäger, socker, salt, sojabönsolja), honung, persilja, citronjuicekoncentrat, salt med jod. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 369 kJ / 88 kcal |
| Fett | 4,1 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 6,5 g |
| - varav sockerarter | 1,1 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 0,71 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


