Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Större Regnbågslaxsoppa 400g
Alla Saarioinen produkterUngefär4,19 €
Vertailuhinta 10,48 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här läckert rikliga regnbågslax-rotsakssoppan av finsk regnbågslax har vi lagat för att mätta även en större hunger. Vi har smaksatt den gräddiga…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Selleri
Ingredienser
Potatis, vatten, REGNBÅGSLAX 12 % (odlad, Finland), laktosfri GRÄDDE, morot, smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E 331, E 340, E 452)], fänkål, lök, kallrökt LAX [LAX (odlad, Norge), salt], FISKbuljongpulver (salt, FISK, maltodextrin, arom, lök, rapsolja, SELLERI, purjolök, morotsextrakt, kryddor), majsstärkelse, dill, salt med jod, vitlök, citronjuicekoncentrat, arom. Kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000037612
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 399 kJ / 95 kcal |
| Fett | 5,6 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 6,5 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 4,4 g |
| Salt | 0,66 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


