Laddar

Saarioinen Större Siskonkorvsoppa 400g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
För en lite större matlust, kokade vi denna delikata soppan med ”siskonkorv”. Rikligt med korv och tärnad potatis, kålrot, morot och palsternacka…
Tillverkningsland
Allergener
Sojabönor, Selleri, Senap
Ingredienser
Vatten, potatis, matkorv 17 % [gris- och nötkött 73 % (Finland), vatten, späck, SOJAproteinpreparat, glukos, salt med jod, kryddor (bl. a. SENAPSFRÖN, ingefära, paprika), potatisfiber, stabiliseringsmedel (E 450), aromer, rödbetsjuicepulver, färg (E160a)], morot, palsternacka, rökt bacon [fläskrevben (Finland), vatten, salt med jod, stabiliseringsmedel (E 450, E 451, E 407), glukos, rökarom, konserveringsmedel (E 250)], kålrot, grönkål, bladSELLERI, köttbuljongpulver (majsproteinhydrolysat, salt, aromer, socker, nötköttsextrakt, maltodextrin, rypsolja, morotsextrakt, libbsticka), grönsaksbuljongpulver (salt, arom, pumpa, morot, palsternacka, tomat, socker, persilja, olivolja, kryddor), kryddor (bl. a. kryddpeppar, vitlök), lök, salt med jod, timjan.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 369 kJ / 88 kcal |
| Fett | 5,6 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 5,2 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 0,74 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


