Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här frasiga pizzabotten har vi toppat med läcker tomatsås och fyllig köttfärs. Vi krönte pizzan med saftiga salamiskivor och ost. För en större…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, tomat, OST, köttfärsprodukt 15 % [gris- och nötkött, vatten, potatismjöl, köttproteinprodukt, salt, kryddor, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), socker, glukos, aromer], salami 6 % [nöt- och griskött, salt, glukos, kryddor (bl.a. SENAPSFRÖN), arom, konserveringsmedel (E 250)], vegetabilisk olja (raps, oliv), socker, jäst, salt med jod, torkad surdeg (VETEmjöl, surdegskultur), modifierad majsstärkelse, kryddor (bl.a. chili, svartpeppar), vitlök. Köttets ursprung EU.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 130 kJ / 270 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 3,6 g |
| Kolhydrat | 25 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 1,60 g |
| Fiber | 2,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


