Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi kokade en krämig, puréerad rödingsoppa som smälter i munnen. Förutom röding smakar den kallrökt lax, potatis, fänkål och frisk dill. Denna…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Selleri
Ingredienser
Potatis, vatten, RÖDING 8 % (odlad i Norge), laktosfri GRÄDDE, lök, laktosfri färskOST, kallrökt LAX [LAX (odlad, Norge), salt], salt med jod, dill, FISKbuljongpulver (salt, FISK, maltodextrin, arom, lök, rapsolja, SELLERI, purjolök, morotsextrakt, kryddor), fänkålsfrön, vitpeppar. Kan innehålla fiskben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000036332
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 319 kJ / 76 kcal |
| Fett | 4 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 6,9 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 0,76 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


