Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Ekologisk Spelt-havrekrossgröt 270g
Alla Saarioinen produkterUngefär1,88 €
Vertailuhinta 6,96 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår varsamt kokade spelt-havrekrossgröt har fått sjuda länge i våra stora grytor, vilket ger den en härligt mjuk och len smak. För den här läckra…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Spelt, Laktos, Råg, Vete
Ingredienser
Ekologisk MJÖLK, ekologiska SPELTflingor (gluten), ekologisk HAVREkross, salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033270
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 380 kJ / 91 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 3,9 g |
| Protein | 4,2 g |
| Salt | 0,57 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 3,8 g |

