Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Mjuk potatis-palsternacksmos 420g
Alla Saarioinen produkterUngefär2,99 €
Vertailuhinta 7,12 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vårt mjuka potatis-palsternacksmos är precis lagom fylligt och fluffigt – som hemlagat! Moset görs med den perfekta balansen av potatis,…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Potatis, palsternacka 21 %, vatten, laktosfri GRÄDDE, potatisflingor, laktosfritt SMÖR, salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000036431
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 486 kJ / 116 kcal |
| Fett | 7,1 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 0,78 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

