Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Spaghetti Bolognese; spaghetti och köttfärssås 320g
Alla Saarioinen produkterUngefär3,15 €
Vertailuhinta 9,84 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här mjuka köttfärssåsen av finskt kyckling- och nötkött smaksatte vi milt på italienskt vis med tomat och örter och serverar den med spaghetti.…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Spaghetti 160 g: spaghetti (VETEmjöl, vatten). Köttfärssås 160 g: vatten, tomat, maskinurbenat kycklingkött 15 % (Finland), lök, nötkött 5 % (Finland), laktosfri GRÄDDE, majsstärkelse, SOJAsås (vatten, SOJAbönor, salt, ättika), salt med jod, vitlök, paprikapasta (paprika, salt), farinsocker, basilika, karamelliserat socker, oregano, svartpeppar, timjan.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031672
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 502 kJ / 120 kcal |
| Fett | 2,8 g |
| - varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 18 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,59 g |
| Fiber | 1,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


