Laddar

Schulstad Bakery Solutions Citron och maräng wienerbröd 94g/88g
Alla Schulstad Bakery Solutions produkterInformation
Information
SBS Sitruuna-marenkiviineri är ett wienerbröd fylld med citronkräm och toppad med minimaränger.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Hasselnötter, Pekannöt, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, margarin [palm- och rapsolja, vatten, emulgeringsmedel (E471), salt, surhetsreglerande medel (E330), naturlig aromsubstans och naturlig arom, vitamin A], citronfyllning 21% (vatten, socker, citronsaft, kokosolja, modifierad stärkelse, SKUMMJÖLKSPULVER, naturlig citronarom, geleringsmedel (E418), morotskoncentrat, salt), vatten, marängtopping 3, 7% [socker, VETESTÄRKELSE, ÄGGPULVER, vegetabiliskt fett (sheakärnolja, palmolja)], sockerglasyr [vatten, ytbehandlingsmedel (E953), socker, geleringsmedel (E406), surhetsreglerande medel (E330)], pastöriserade ÄGG, socker, VETEGLUTEN, jäst, salt, stabiliseringsmedel (E440), VETEMALTMJÖL, mjölbehandlingsmedel [(E300), alfa-amylas, xylanas, transglutaminas]. Kan innehålla spår av sesamfrön, pekannötter, hasselnötter.
Kontaktuppgifter
Oy Lantmännen Unibake Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa
020 729 1611, info.unibakefi@lantmannen.com, https://www.lantmannenunibake.fi
EAN
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 690 kJ / 405 kcal |
| Fett | 25 g |
| - varav mättat fett | 12 g |
| Kolhydrat | 38 g |
| - varav sockerarter | 13 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 0,63 g |
| Fiber | 2,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,2 g |


