Laddar

Vaasan Kotiuunin Hallon-blåbärswienerbröd 9x50g
Alla Vaasan Kotiuunin produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Kotiuunin Kuningatarviineri är en wienerbröd fylld med hallon-blåbärssylt. Den är färdigt dekorerad med små sockerkristaller. Bakad i…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Mandlar, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vegetabilisk olja (palm, raps), bär 16% (hallon, blåbär), socker, vatten, ÄGG, jäst, modifierad majsstärkelse, salt, VETEGLUTEN, emulgeringesmedel (E472e), förtjockningsmedel (E440, E418), aromer, mjölbehandlingsmedel (E300). Kan innehålla spår av mjölk, mandel, soja. Produkten innehåller hallon-blåbärsfyllning 26% (Finland).
Kontaktuppgifter
Oy Lantmännen Unibake Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa
0800 166 122, kuluttajapalvelu.UnibakeFI@lantmannen.com, https://www.vaasan.fi/tuotteet/kotiuunin/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Djupfryst. Förvaras vid -18°C eller kallare. Får inte frysas upptining.
Bruksanvisning
Grädda som fryst i 200 °C ca 18min tills wienerbröden är vackert gyllenbruna.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 745 kJ / 418 kcal |
| Fett | 25 g |
| - varav mättat fett | 9,9 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 18 g |
| Protein | 5,1 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 2,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


