Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Vaasan Ruispalat Ohut Siemenherkku 240g 6 st fullkornsrågbröd med fröar
Alla Vaasan produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 8,29 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaasan Ruispalat Ohut Siemenherkku är ett läckert rågbröd med frö. Brödet är tunt och bakat på degbotten.Det innehåller mycket inhemsk råg och läckra…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
FULLKORNSRÅG (mjöl, kross, groddat korn, malt), VETEMJÖL, solrosfrö, vatten, SKRÄTT RÅGMJÖL, linfrö, VETEGLUTEN, pumpafrö, jäst, hampfrö och joderat salt.Brödet innehåller 20% frön. Fullkornsråg står för 72 % av spannmålen i brödet och 46 % av brödets vikt.
Kontaktuppgifter
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki, puh. 0800 125 125
Tillverkare
Vaasan Oy
PL 315, 00181 Helsinki
EAN
6408180737640
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 534 kJ / 366 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 3,6 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 13 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
